Myśląc o biwaku trzeba pamiętać że niezbędne będą maty turystyczne. Zważywszy na ich absorbujące zimno od podłoża właściwości sprawiają iż zwiększają komfort snu w namiocie. Rozróżniamy ich różne grubości, jedno lub dwuwarstwowe, laminowane, powlekane aluminium lub nawet samopompujące. Do mat turystycznych w naszej ofercie zaliczamy, alumaty, karimaty i maty samopompujące. Alumata charakteryzuje się cienką pianką i warstwy aluminium. Spanie na niej nie należy do zbyt wygodnych, nie mniej jednak wspaniale sprawdza się jako podkład pod karimatę do namiotu. Dobra termoizolacja alumatów sprawia iż sprawdzają się doskonale.

O wiele wygodniejsze są karimaty które wykonane są z lekkiej pianki, która składa się z jednej lub wdóch warstw pokrytych laminatel bądź aluminium. Grugość maty zależy od użytych dodatkowych pokryć, im grubsza mata tym wygodniejsza jest i lepiej izoluje. Karimata posiada wiele zalet, jedną z nich z pewnością jest ich waga, można je zwinąć co sprawia iż zajmują naprawde mało mejsca oraz nadają się do używania w każdych warunkach.

Pod względem funkcjonalności, zdecydowanie maty samopompujące przebijają karimaty. Komfort i wygodny sen który zapewniają, spowodowany jest użyciem specjalnej pianki, pokrytej zewnątrz materiałem, która rozpręża się pod wpływem powietrza. Idealnym zastosowaniem tych mat jest to że po rozłożeniu i odkręceniu zaworu, mata sama napełnia się powietrzem, choć nie rzadko trzeba użyć siły swoich płuc.
Materiał z którego są wykonane jest nieprzemakalny i odporny na uszkodzenia. Wiele modeli są dodatkowo pokryte powłoką DWR która zabezpiecza przed przemakaniem, nasiąkaniem wodą czy zabrudzeniami.